3D Printer Kullanımı Hızlı Prototip Baskı HizmetimizBaskı Hizmeti için için objenizi gönderin teklif verelim.

Çabuk Prototip Neler Getiriyor ?

Sanal ortamda hazırlanan üç boyutlu C.A.D. tasarımından somut fiziksel model alabilmenize imkan veren imalat teknolojisidir. Hızlı prototipleme makineleri vasıtasıyla bilgisayarda çizimi yapılmış her çeşit ürünün 1e1 modelini, saatler içerisinde oluşturmak kalıplama için kullanmak mümkün hale gelmiştir.

Bu cihazlar kendi aralarında çeşitlilik gösterselerde prensipleri benzerdir. Hızlı prototip baskılar modellerin tabandan başlanarak dilimlenen katmanların üst üste eklenmesiyle gerçekleşir.

3D Print edilecek modellerin sağlıklı bir şekilde baskıdan çıkabilmesi model tasarımında dikkat edilecek şu hususlar ile sıralanabilir...

Üç Boyutlu Yazıcı basılmış bir prototip

Baskı Alanına Uygun Model Hazırlığı

 • Modelinizin Üç boyutlu çıktıda tek parça olarak basılmasını dilerseniz, maks. baskı alanımızın 27 x 15 x 15 cm ölçülerinde olduğu hesaba katarak yada bu ebatların üzerinde bir modelin parça ila parçalarını; iki veya daha fazla parçaya bölerek göndermeniz gerekir. Yüzey (surface) modelleme ile çalıştıysanız nesnenizin son halinin bir solid, mesh katı obje olması gereklidir. Prototip Slice Büyük Model
  İdeal 3D baskı alanımız (x,y,z) maks 25cm x 15cm x 15cm dir. Eğer baskınız daha büyük ebatlarda ise modeliniz slice işlemi ile parçalara ayrılır ve basım sonrası yapıştırılarak birleştirilebilir.

 • Parça Adeti : Eğer bir çok parça gönderiyorsanız, parçaları tek bir dosyada değil, ayrı ayrı .STL yada .OBJ dosyası olarak göndermeniz yerinde olacaktır, böylece her parçayı baskıya uygun biçime daha kolay getirebilir gerekirse farklı oryantasyonlar ile basım alanına yerleştirebiliriz.

 • Ölçü birimi : 3D modellerinizin ölçü birimi de, dikkat edilmesi gereken bir parametre. Prototiplerinizi sağlıklı ölçeklendirebilmek için milimetre (mm) olması tasarımın 1:1 gerçek ölçek istenmesi gibi durumlarda da hatalı baskı sorununun önüne geçilebilir.
  Farklı modelleme yazılımlarında santimetre (cm) ve inch gibi ölçü birimi (units) standartlar yer alacağından. Bize referans olması açısından, 3D baskıya almak istediğiniz parçaların cm veya Milimetre olarak ölçülerini tarafımıza iletmeniz harika olur.
 • 3Boyutlu Siperlik Destek
 • Çekme payı : Baskı malzemesi olarak kullanılan PLA bir bioplastiktir ve her plastik gibi ısıl işlemle baskı yapıldığından soğuduktan sonra bir miktar büzüşme gösterebilir. Bu durum genellikle yatay ölçek sınırlarına yakın büyük parçalarda karşımıza çıkabilecek bir sorun olsada bu konuda alınan tedbirler ve geliştirilen filamentlerle problem azalmaktadır.

 • Destek Gerektiren Parçalar : Eğer modelinizde 45° den daha büyük bir açıyla konsol çıkan uvzular bulunuyorsa bu alanların basılması için altlarına support / destek atılması önemlidir. Bu destekler parçanın havada kalabilecek kesimlerin üzerine oturacağı bir iskeledir. Print Aşamasında yer çekimine karşı direnç için destekler
  Baskı işleminden sonra bu iskeleler genelde kolayca koparılarak temizlenebilir.

 • Sertleştirilmiş PLA gibi Baskı malzemesi olarak;
  PLA+, veya (Esnek) TPU, Flex Filament PetG, STH kullanabiliyoruz.
  PLA kozmetik katkılar içermedikçe mısır nişastası ile üretilen, çevre dostu ürünlerde tercih edilebilecek kadar saf zararsız bir bioplastik olarak bilinir.
  Yutulması durumunda yıkılarak eriyebilmesi çoçuk oyuncakları açısından uygun görülsede. Tüm flamentler baskı esnasında nano plastikler yayabildığı için ortam iyi havalandırılmalıdır. Temiz çıktılar elde edilebilmesi nedeniyle, Çoğu zaman 3D baskılarımızda PLA+ tercih etmekteyiz. Bu maddenin erime sıcaklığı 150-160° C seviyesinde başlamaktadır.
Stok durumuna göre diğer filamentler ile baskı almak isterseniz ilgili adresten yazabilirsiniz.
3dbaski[et]ar2muhendislik.com

3D Baskı (FDM) kalitesi üzerine yapılan araştırmalar (2015) sonucu PLA ve ABS filamentlerinin dayanıklılık (%10-%100 Doluluk Oranları) testlerine göre saptanan değerleri şöyle sıralanmıştır;


PLA ve ABS - Doluluk Oranı Mukavemet Karşılaştırması
Mukavemet* PLA+ ABS
Çekme Dayanımı (Mpa)

Std: 46,8
Max: 65,76

Std: 34,05
Max: 38,17
Basma Dayanımı (Mpa) Std: 17,94
Max: 93,84
Std: 7,59
Max: 48,99
Eğilme Dayanımı (Mpa) Std: 61,89
Max: 94,74
Std: 36,87
Max: 59,6
Sertlik (J/cm) Std: 0,96
Max: 2,13
Std: 2,67
Max: 3,2

-Verilerce; endüstrimizde önemli faktörler arasında yer alan çekme, ezme ve bükülme dayanımı yüksek olan malzeme "Biopolimer Polilaktik Asit"tir. Ayrıca ABS, PLA'dan sonra yine daha sert bir malzeme olduğundan tercih edilsede;

ABS nin kapalı ortamlarda zararlı gazlar (HCN) üretmesi, Sıcak yüzey gerektirmesi gibi dezavantajları nedeniyle tercih dışında tutuyoruz.

Std: %10 Doluluk oranınca hesaplanmıştır.

Max: %100 Doluluk değerleridir.

Anadolu yakası Maltepe'de üç boyutlu yazıcı ile tanışın hızlı prototip baskı hizmetimiz için objenizi e-posta ile iletin, teslimat süresi ve maliyet çıkaralım.